מהי פסיכותרפיה

פסיכותרפיה הוא תהליך חקירה של עולמך הפנימי. 'פסיכו' היא הנפש, ותרפיה הוא הריפוי.. מדובר ברצף שיחות, המעוררות מחשבה, הרגשה, שיחות המפתחות את ההתמודדות והמודעות של האדם. בכוחה של הפסיכותרפיה לחולל שינוי פנימי עמוק ויציב לאורך זמן. בתהליך, שאפשר לכנותו 'טיפול נפשי' או תהליך התפתחות אישית, עשויות להיות משולבות מספר גישות, בהתאם לצרכיו של כל פונה, חלקן מפורטות בדף 'הגישות בטיפול'.

ב 'גישות' אין הכוונה לסוגי פסיכותרפיה שונים כגון: פסיכותרפיה בתנועה, פסיכותרפיה באומנות וכד'. אלא לתאוריות שונות שכולן חלק מתהליך שמהותו שיח בין שניים. עולם הטיפול מפותח ומגוון, מה שמאפשר עבודה מגוונת בכלים שונים כך שכל אדם יכול למצוא את הדרך שמתאימה לו. פסיכותרפיה מאפשרת הימצאות משותפת בעולמו של האחר, ומתוך הימצאות זו, שבמהותה היא נוכחת בפניות, מקשיבה ומכילה מתרחש ריפוי/שינוי.

ד"ר אני חולה?

ברוב המקרים, מי שבוחר בתהליך פסיכותרפיה אינו אדם חולה. ההיפך. הוא השואף גבוה, לשפר את איכות חייו ולהשיג לעצמו אושר, חופש ושמחה. מי שעובר תהליך פסיכותרפיה, לוקח אחריות רבה יותר, לא מוכן להשתמש בהכחשה, הדחקה, התמכרות ועוד כלים המאפשרים לשיגרה המאופיינת באטימות רגשית וברמת מודעות נמוכה להישמר. המשמעות שאני נותנת לבחירה בפסיכותרפיה, היא אי הסתפקות במועט, אופטימיות ומוסריות.

מה קורה בפגישת פסיכותרפיה?

התהליך מורכב ממסגרת קבועה של פגישה שבועית אחד על אחד הנמשכת שעה. בין השאר נחשפים במהלכה מחסומים, דפוסים לא מועילים, וכתוצאה מכך צומחת חוויה אוטנתית, משוחררת ומספקת יותר בהתנהלותך. עם הזמן השינוי מראה עצמו גם בעולם המעשה, באופן הפעולה שלך. לכן פסיכותרפיה הוא בד"כ תהליך ולא מפגש חד פעמי. רבים (שלא ניסו או שלא מצאו מטפל מתאים) מאמינים כי פסיכותרפיה משמעותה 'לבחוש בעבר', 'לדעת יותר מדי' ו 'להמשיך לבוא גם כשלא צריך'. כשאת/ה בתהליך עם המטפל המתאים לך, דבר מאלו לא קורה. החיבור למטפל הוא המרכיב החשוב ביותר בתהליך. חשוב להדגיש: אין חובה לספר מה שלא רוצים. ואת מספר המפגשים ניתן לתחום (בעיקר כשמתמקדים בנושא מוגדר). הדבר שבד"כ מונע מאנשים ליצור קשר ולהגיע, הוא חשש מלהעז ולהפגש פנים מול פנים עם 'הבעיה' ולא החשש מלפגוש מטפל. לפעמים.. לצאת מהכורסא הנוחה.. זו כבר התחלה.

כמה פגישות צריך לפסיכותרפיה אפקטיבית?

יש שבתוך חודשים ספורים משיגים את השינוי שבו רצו (למשל להתגבר על פרידה כואבת), ויש שמציבים מטרות כמו לבנות בטחון עצמי, טיפול בתחושת דיכאון או בחרדות מגיל צעיר. אנשים שונים מצריכים תהליכי פסיכותרפיה שונים. לרוב, אנשים המגיעים לתהליך טיפולי, מחוללים תהליך משמעותי וחשים סיפוק רב עם תוצאות השינוי שהשיגו.

כדי לאפשר התרשמות אמיתית ממה שתהליך הפסיכותרפיה שאני מנחה יכול להציע, מומלצים 5 מפגשים. 5 פגישות יאפשרו לך הכרות מספקת עם התהליך הייחודי, התרשמות אישית, אבחון, וקבלת ייעוץ לגבי הדרך העדיפה לפתרון המתאים לך, גם אם תבחר/י שלא להמשיך בה ביחד.