מודעות עצמית

מודעות עצמית מתחילה מהתייחסות לאמונות, מחשבות, תחושות, רגשות. כל מה שמתרחש בתוך ההכרה יכול להיות במודעות שלנו. הדרך היעילה לפתח מודעות עצמית הינה דרך מה שכואב לנו. כי בשונה מדברים אחרים, הכאב, לא נותן לנו מנוח ומאלץ אותנו לחפש דרך, פתרון. הכאבים הנפשיים, התסכולים, ההפתעות הלא נעימות שאנו חווים, יכולים להיות קרש קפיצה עבורנו, שכן ביכולתם לגרום לנו לעצור, לצאת מהמוכר והנוח, לנסות להבין לעומק, אמת חדשה על מנת להמנע מהכאב בעתיד. עצירה זו, שיכולה לארוך דקה או זמן ממושך יותר, מפתחת בנו את שריר המודעות העצמית.

מודעות עצמית מתחילה מכאב..

כאב נפשי או פיזי לא זוכה להתייחסות מספקת מצד רוב האנשים. התרבות שלנו מעלה על נס את רעיון ההמנעות מכאב. כשלכל כאב כמעט יש תרופה המונעת אותו, המסייעת לגוף שלא להיות מוטרד מלחוש אותו, אנו נמנעים מהתמודדות. האחריות להתמודדות עם כאב, להבנת מקורו, מפתחת אותנו.

 

הכאב, הוא הדרך של פנימיותך לגרום לך לעצור, ולעשות שינוי. אז תושג ההקלה.

היצע ההזדמנויות בתרבות השפע, מטפח את האשליה שלכל דבר / אדם קיים תחליף וכך לרוב ניתן להמנע מהתמודדות ולבחור בתחליף נוח / נעים אך שלרוב לא באמת מספק פתרון בטווח הארוך. כששומעים את הביטוי 'לא בא לי' יתכן ומדובר בהמנעות מהתמודדות ובבחירה במשהו נעים במקום. 'לא בא לי' לדבר על זה, 'לא בא לי' לקיים יחסי מין עם בן הזוג, 'לא בא לי' לקפוץ להורים, לצאת לדייט, או לשלוח קורות חיים. אם הנך מרגיש/ה כי תוכל / י לקחת אחריות על ה'לא בא לי' המשמעותיים את/ה בשלב מתקדם של מודעות עצמית, ומוזמן/ת להעזר באתר, או להגיע לתהליך התפתחות אישית משמעותי ומרתק.

 

מודעות עצמית לבעיה רפואית

יכול להיות שיש קשר בין המיגרנה החוזרת ובין כעסים? יכול להיות שקיים קשר בין הנקיעות החוזרות של הקרסול או הנפילות מהאופניים, ובין אמונות כמו 'אני פגיע/ה,  אני חלש/ה'? אפשר לפתח מודעות עצמית למשהו שפשוט קורה לך? מודעות עצמית למשהו שהוא לכאורה לא בשליטתך? זהו רעיון מהפכני, לא? מודעות עצמית היא היכולת לנטר את הסיבות האמיתיות לבחירות שלך בפועל, להתנהגות המסוימת שמביאה אותך לתוצאות שאינך אוהב / ת. כן, גם אם נראה שתוצאות אלו כלל לא בשליטתך.

 

מודעות עצמית למערכת האמונות

פיתוח מודעות עצמית עוברת דרך הכרת מערכת האמונות שלך. מערכת האמונות מייצרת ברוב המקרים את התנאים המאפשרים לבעיה זו או אחרת להבשיל ולהיות. לקרות בחייך באופן חד פעמי מנער, או לקרות באופן שחוזר על עצמו ביומיום. רוב הגורמים המעכבים את ההתפתחות האישית שלנו, את אושרנו את ההגשמה העצמית שלנו, אינם חד פעמיים וחולפים, אלא דפוסים מתמשכים שבד"כ גם מייצרים כאב נפשי מתמשך. בין אם מדובר בכאב פיזי כמו במקרה של מיגרנה, תגובה אלרגית, דלקת גרון / פרקים חוזרת ונשנית, ובין אם בכאב נפשי המתורגם לתחושת דיכאון, עצב מתמשך, או חרדה מנטרלת. על מנת להפחית. את דרגת החרדה / הכאב, או להעלימו מחייך, נדרש תהליך. תהליך הרחבת מודעות שהוא למעשה התפתחות אישית.

 

מודעות עצמית, נשמע מעייף...

יש שנמנעים מלהשקיע בתהליך מודעות עצמית כי הם מתעייפים רק מלחשוב על זה... תחושת העייפות היא סימן שכיח לכך שנושא כבד / מודחק מציף את המודעות פתאום. יש נשים שכשהן רק שומעות רמזים ל'קיום יחסי מין' מתחיל לכאוב להן הראש או שהן חשות עייפות. כל עוד הפתרון 'ללכת לנוח' עובד, לא יתבצע ברור מעמיק לסיבת התגובה הגופנית. רק כשבן / בת הזוג יתעקשו יתכן שמישהו מבני הזוג יגיע לטיפול. לכן רוב אלו שיבחרו במודעות עצמית הם כאלו שהכאב / סבל שנגרם להם רב ומציק במידה רבה. יותר מאותה 'עייפות' מוכרת.

 

הזמן עושה את שלו?

יתכן ובמקרים מסוימים כמו שנהוג לחשוב, 'הזמן עושה את שלו' אך כשאנו במקביל עושים את שלנו, אנו מתפתחים, משתפרים וגם מקצרים את משך ההמתנה.