מפגשי ייעוץ

ישנן נסיבות המביאות אדם להתייעצות, בנושא נקודתי מסויים. הייעוץ לוקח בחשבון את אישיותו של האדם, את מצבו הנוכחי בהווה, ואת התמונה הכוללת שבה מצוי בנקודת הזמן בחייו.

הייעוץ בשונה מתהליך טיפולי, נמשך בין פגישה ל 5 פגישות. לפעמים הנושאים המביאים אדם להתייעצות מתאימים גם לתהליך טיפול ממושך, אך הנועץ לא נמצא במוכנות לתהליך. בכל זאת, יש מקרים בהם מספר פגישות מועט משיג את תחושת ההשלמה שהאדם מחפש מול דילמה שהופיעה בחייו.

להלן מספר דוגמאות:

ייעוץ בבחירת בת זוג

ט' הגיע לפגישה מבולבל ובמתח רב, כי רצה להחליט 'לכאן או לכאן' - אם להמשיך את הקשר עם חברתו או לסיים אותו. הוא אהב אותה מאוד מחד, אך מאידך, הרגיש שהם טיפוסים שונים ושזה עשוי לא לעבוד לטווח ארוך. כנותו הרבה עזרה, ויחד מיפינו את הנקודות המרכזיות שמהן היה ניתן להביט בתמונה ברורה ובהירה יותר. הוא הבין מהם הכיוונים עליהם יצטרך לעבוד בכדי לאפשר את האהבה הזו. הוא הבין שלא מדובר בחוסר התאמה אלא בהתאמה מדוייקת בין שניהם לצורך השתפרות הדדית כל אחד בנקודה החלשה שלו. למחרת התקשר ועדכן כי בחר להמשיך את הקשר (לאחר מספר חודשים הם התחתנו).

ייעוץ בתהליך מציאת בן/בת זוג

י' הוא בחור בשנות ה 20 לחייו, שפנה בשל תסכול מתמשך מאי הימצאותו בקשר רומנטי לפי רצונו. הוא הדגיש את אי מוכנותו להגיע לתהליך טיפולי ממושך. בשיחת הייעוץ הראשונה נעשה מולו ברור לגבי בנות הזוג שכן הכיר עד כה ולגבי אופי הקשרים שייצר. בפגישה נוספת, נעשה תהליך משמעותי שהביא את י' להכרה באשר לסיבות שבגללן בחר עד כה את סוג הבחורות שבחר, שציין 'שמהן הוא סובל'. הבנת הבחירות שלו עזרה לו לקחת החלטה לשנות גישה. המיקוד שלו השתנה בייחס ל 'סיבה ותוצאה' בהם האמין עד כה: במקום להאשים את המין הנשי בבלגן ובסבל הנגרם לו, הוא התחיל להבין כי יש דרך בה יוכל לייצר עבור עצמו את השקט שהוא מחפש. בשלב הבא, בהתאם לשקט שיהיה מנת חלקו, יוכל להתחבר אל בנות זוג שאיתן יחווה שקט. כמובן שתהליך מלא יעמיק הבנות ראשוניות אלו, וישפיע באופן משמעותי יותר על אופן ההתנהלות של י'. יתכן כי בגיל אחר יבחר כן להגיע לטיפול.  

ייעוץ לפני מתן עדות בבית משפט

ד' חווה מתח רב מספר ימים לפני תאריך בו זומן לחקירה בבית משפט. העניין בו נחקר נגע ישירות לעתידו, והיה הרה גורל מבחינתו.

הסיבה שד' הגיע לפגישה, כדי לקבל כלים להתמודד עם המתח הרב שחש. באותם ימים לא הצליח לישון כמו שצריך, וחשש שהדבר יפגע ביכולת התפקוד שלו במשפט.

בפגישה עבדנו יחד על אופני תגובה אפשריים, אופני התמודדות מול עורך הדין החוקר, דרכים להדגיש את המסרים שהיו חשובים מבחינתו ועוד. מספר תרגילים של דמיון מודרך שהותאמו במיוחד לד' עזרו לו להתמלא בבטחון, באופטימיות ולהזכיר לו את יכולותיו וכישוריו שעומדים לעזרתו בשעה זו. הוא ציין כי הפגישה עזרה לו מאוד, וכי עורך דינו ציין שתפקד מצויין וניכר שעבר הכנה טובה.

ייעוץ בנושאי קריירה

ס' התלבט אם להענות להצעת עבודה שקיבל שיש בה קידום וכבוד. פגישה אחת עזרה לו להבין את הסיבות שבגללן הוא מהסס לגבי התפקיד ולראות את ההשלכות מהן חשש באופן ברור יותר. לכאורה היו אלו נסיבות משפחתיות מורכבות שבגללן העדיף לדחות את ההצעה. מבט מעמיק יותר הראה כי יש לס' סיבות אחרות, שהן האמת העמוקה יותר שלו, שבגללן נכון לו בשלב זה שלא לקחת את התפקיד החדש. כשבחר להמשיך בתפקיד הנוכחי אותו ביצע, לשביעות רצון מלאה של מנהליו, לפחות ידע כי 'המשפחה' היא לא הגורם שמעכב את התקדמותו בסולם.

הורים נועצים אם לאפשר לבנם הנכה לגור בבית

מספר חודשים לאחר שהבן עבר תאונת דרכים קשה ותהליך השיקום שלו עמד להסתיים, הפכה האפשרות שהוא יחזור לגור בבית עם הוריו לשאלה של ממש.

הדבר חייב הערכות משמעותית רבה שכללה גם שיפוץ הבית והתאמתו לצרכים החדשים, אך בשיחה התברר כי לא הצעדים הטכנים הם שמעוררים את הקושי. רצון ההורים לתת לבנם את הדבר הנכון ביותר עבורו חייב ברור כנה. האם המגורים בבית לצידם יתמכו בחזרה מלאה של הבן לחיים עצמאיים? או שהדבר יחזק בו את ההיסמכות על אחרים. את התחושה שהוא תלוי באחרים שעושים עבורו. האם כדי להשתקם נפשית, תעזור הסביבה הנוחה של הוריו או שכדאי למצוא שותף צעיר בגילו שאיתו יוכל לצאת לבילויים, להכיר דרכו חברים חדשים ולחיות את חייו כבוגר.